🛑 سقوط تعرفه‌ها؛ بحران معیشت

💢 حاکمیت نتوانسته مشاغل مختلف را نسبت به پزشکی ارتقا دهد ، لذا پزشکی را پایین می‌کشد/ درآمد یک لوله‌کش از پزشکان بیشتر است.

🌀 «در حال حاضر بزرگترین مشکل جامعه پزشکی مساله معیشت و سقوط تعرفه‌هاست. با توجه به روند تورم ، تمام افزایش‌های ما افزایش منفی بوده است. کما اینکه وقتی با تورم ۵۰ درصد ، ۶ درصد افزایش تعرفه رخ می‌دهد ، عملا ۴۴ درصد از تورم عقب هستیم.»
این را یک پزشک عمومی و فعال صنفی در گفت‌وگو با پزشکان و قانون می‌گوید.

🌀 دکتر شهریار شفائی با اشاره به صحبت‌های یکی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس مبنی‌ بر اینکه حاکمیت نتوانسته مشاغل مختلف را نسبت به پزشکی ارتقا دهد و به همین دلیل پزشکی را آن‌قدر پایین می‌کشد که به مشاغل دیگر برسد ، تاکید می‌کند :
«قصد ما این است که از این روند جلوگیری کنیم.»

🌀 وی تصریح می‌کند :
«۳۰ هزار پزشک عمومی ما گم هستند و به دنبال مطب نمی‌روند.
چرا چنین اتفاقی برای انسانی می‌افتد که حداقل ۷ سال درس خوانده است؟ چون او محاسبه می‌کند که بهتر این است که به بازار کار اقتصادی وارد شود و ۷ سال تلاش را ندیده بگیرد و از صفر شروع کند ، اما به طبابت نپردازد.»

🌀 دکتر شفائی می‌گوید :
«واقعیت این است که درآمد یک لوله‌کش از پزشکان بیشتر است. اگر لوله بترکد و خانه را آب ببرد ، لوله‌کش اگر خیلی انسان خوبی باشد ، یک عذرخواهی می‌کند و می‌گوید که اشتباه کردم
اما در پزشکی اگر قرار است اشتباهی کنید، با یک عذرخواهی حل نمی‌شود. مگر می‌شود صاحب چنین شغلی به مناطق محروم برود و درآمد کمتری از یک لوله‌کش داشته باشد؟»

🌀 این پزشک و فعال صنفی با ذکر خاطره‌ای از تلاش‌هایی که در دهه ۶۰ برای افزایش ظرفیت پزشکی می‌شد ، می‌گوید :
«به یاد دارم در سال ۶۵ که ما کنکور داشتیم ، این بحث مطرح شده بود و یک هدف نهایی برای آن منظور کرده بودند که ما می‌خواهیم به اشل جمعیتی
هر هزار نفر-یک پزشک برسیم.
آن زمان دکتر فاضل وزیر بهداشت بودند و جمله زیبایی گفتند که شما در مجلس نشسته‌اید ، ۵ دقیقه ورود می‌کنید و یک طرح را تصویب می‌کنید ، ۶ ماه بعد ابلاغ و یک سال بعد اجرا می‌شود اما ۵۰ سال طول می‌کشد که ما تبعات آن را جمع کنیم.
در نهایت وضعیتی پیش آوردند که از نظر من عمدی بوده و به صورت ناگزیر یک سری فیلترهایی را گذاشته بودند و رد صلاحیت کردند و دوباره آوردند و مجبورشان کردند تعداد ظرفیت‌ها را همان سال بدون اینکه مصوبه باشد ، زیاد کنند.
درنهایت ما به اشل جمعیتی هر هزار نفر یک پزشک رسیدیم و از آن هم رد شدیم و الان فکر می‌کنم به ازای هر ۷۰۰ نفر یک پزشک داریم اما هنوز مشکلات ما حل نشده است.»

سازمان نظام پزشکی شهرکرد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز نشانه گذاری شده اند