رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور درباره : لزوم تزریق دز سوم واکسن کرونا، تعرفه های پزشکی سال آینده، وضعیت اقدام برای کاهش خطاهای پزشکی، مالیات پزشکان…

رئیس زاده، رئیس کل سازمان نظام پزشکی:

💢 جامعه پزشکی یکی از مرتب‌ترین و منظم‌ترین اقشار در پرداخت مالیاتی است.

اجرای امضای الکترونیک پزشکان، سال آتی

به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)،محمد رئیس زاده در نشست خبری سازمان نظام پزشکی گفت: اکنون در سیر کاهشی آمار مربوط به کرونا هستیم و به آرامی داریم پیک ششم کرونا را پشت سر می‌گذاریم. باید توجه کرد که اولا در موج ششم باوجود اینکه میزان درگیری با امیکرون بسیار بالاتر از پیک‌های قبلی بود، اما به نسبت پیک‌های قبلی حمله ششم را سریع‌تر و با آمار کمتری پشت سر گذاشتیم. یک دلیل این موضوع این بود که واکسیناسیون سریع‌تر در کشور انجام شد که دولت و رییس جمهور بحث واکسیناسیون را پیگیری کردند و وضعیتمان در واکسیناسیون از رتبه‌بندی که در فروردین و اردیبهشت داشتیم که بسیار نامطلوب بود به شرایطی رسیدیم که در زمینه وسعت واکسیناسیون به شرایط خوبی رسیدیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به نزدیکی اعیاد شعبانیه، نوروز و ماه مبارک رمضان گفت: بنابراین مردم باید اولا دستورالعمل‌های بهداشتی را به طور جدی رعایت کنند و حتما هم دز سوم واکسن را تزریق کنند. ما در تزریق دز اول و دوم با سطح مطلوب در جامعه رسیدیم، اما در تزریق دز سوم هنوز آمارمان به ۳۰ درصد هم نرسیده و باید به بالای ۷۰ درصد برسیم تا احساس اطمینانی در جامعه داشته باشیم.

وی افزود: بر اساس مطالعاتی که در دنیا و تاحدودی در ایران انجام شده، نشان داده شده که دز سوم بالای ۹۰ درصد شدت بیماری را کاهش می دهد، بالای ۹۰ درصد منجر به کاهش احتمال بستری در بیمارستان شده و بالای ۸۰ درصد از مرگ ناشی از کرونا جلوگیری خواهد کرد. این نتایجی است که در دنیا منتشر شده، در کشور ما هنوز مطالعات قطعی نشده اما همین دورنما را نشان می‌دهد. بنابراین از مردم می‌خواهیم قبل از آغاز نوروز، حتما دز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند.

رئیس زاده به عملکرد سازمان نظام پزشکی در ۵ ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت از طریق معاونت پارلمانی سازمان توانسته‌ایم دستاوردهای خوبی کسب کنیم که در ماه‌های آینده شاهد نتایج این رایزنی‌ها خواهیم بود. در بحث ارتباط با مردم تلاش بر این بود که ذات حقیقی جامعه پزشکی که حکیم بودن و خدمت گذاری است، برجسته شود. در این راستا گروه‌های خدمت گذار در سراسر کشور تشکیل و برخی از آنها فعال شود و مبنا این است که از ظرفیت جامعه پزشکی برای خدمت رسانی به نقاط محروم کشور در قالب تیم‌های جهادی داوطلب استفاده شود که در سال آینده با شدت بیشتری اجرایی می‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور اضافه کرد: در عین حال داریم تلاش می‌کنیم که کیفیت خدمات ارائه شده به مردم ارتقاء یابد. تعامل مردم و جامعه پزشکی باید مثبت و همراه با احترام متقابل باشد. از برخی ناملایمات بسیار اندک در جامعه پزشکی هم جلوگیری کنیم تا هیچ یک از مردم در حوزه سلامت دچار مشکلات ناخواسته نشوند. بنابراین برای آشنایی با آموزش  پیشگیری از قصور و خطاهای پزشکی و همچنین در راستای احقاق حق در صورت بروز قصور اقدامات شروع شده و تعاملاتی با قوه قضاییه هم داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: دو موضوع محوری در ارتباط با جامعه پزشکی را مد نظر قرار داده‌ایم؛ موضوع اول رعایت شان جامعه پزشکی است. حفظ شأن جامعه پزشکی خط قرمز ما است. کسی اعم از مسئولان، رسانه‌ها دستگاه‌های قانون گذار و … نباید جامعه پزشکی را مورد اهانت قرار دهد. این ظلم به مردم، کشور و این قشر خدمت گذار است. ما نمی‌گوییم انتقاد نشود و کارشناسی نشود، اما اینکه استثناءها را قاعده قرار داده و کلیت جامعه پزشکی را مورد اهانت قرار دهند، قابل قبول نیست و خط قرمز ما است.

رئیس زاده ادامه داد: در هر صنفی تخلفاتی وجود دارد، در جامعه پزشکی هم با گسترده‌ترین میزان مراجعات در کشور که ۸۰ میلیون نفر خدمت در ماه ارائه می‌کند، خطا و تخلف وجود دارد، اما میزان آن در مقایسه با این میزان خدمت نزدیک به صفر است و  به قدری نیست که کلیت جامعه پزشکی را مورد اهانت قرار دهیم. در این زمینه پیگیری هایی هم داشتیم و با برخی افراد هتاک و بی منطق برخورد کرده و در مراجعه قضایی شکایت کرده ایم. وظیفه ماست که از شان حقیقی جامعه پزشکی که مشغول خدمت هستند دفاع کنیم. این به نفع سلامت مردم است. در مواردی هم برخوردهای فیزیکی با اعضای جامعه پزشکی ایجاد شده بود که به صورت جدی از طریق دادستان کل کشور، ناجا و … پیگیری کردیم. 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: موضوع مهم دیگر پرداختن به مسائل معیشتی جامعه پزشکی است که یکی از آن‌ها تعرفه است.به ویژه این موضوع برای دستیاران و فارغ‌التحصیلان جدید ما بسیار مهم است. بحث رفع مشکلات پزشکانی که در مناطق محروم در حال گذراندن طرح هستند و همچنین مشکلات مربوط به مالیات پزشکان، عوارض شهرداری ها و … هم مطرح بوده که جلسات متعددی برای این موارد انجام شد و پیگیر آن‌ها هستیم.

وی در خصوص وضعیت تعرفه‌های پزشکی در سال آینده افزود: در این زمینه سازمان برنامه و بودجه نظرش را اعلام کرده است و باید کار کارشناسی کرده و به هیات وزیران تقدیم کند که هنوز این موضوع جمع‌بندی نشده است. امیدواریم دوستان تصمیمات منطقی اتخاذ کنند که به نفع مردم و جامعه پزشکی باشد. ما هم در شورای عالی بیمه که چند ماه پیش برگزار شد، نظرمان را دادیم.

رئیس زاده در خصوص آیین‌نامه تاسیس داروخانه‌ها نیز گفت: در این زمینه جلسات متعددی داشتیم. قرار بر این بود که شیوه نامه اجرایی این آیین‌نامه مورد بازبینی قرار بگیرد و عوارض و آسیب های آن به حداقل برسد، اما من هنوز نتیجه عملی و عینی مشاهده نکرده‌ام.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص وضعیت ایجاد امضای الکترونیک برای پزشکان نیز گفت: سازمان نظام پزشکی نظراتش را در زمینه نسخه الکترونیک بیان کرده است. باید توجه کرد که نسخه الکترونیک جزئی از پرونده سلامت الکترونیک است. ما اصرار داریم که همه پرونده سلامت الکترونیک باید اجرا شود که در کنار آن نسخه الکترونیک هم که در قانون مجلس است، باید اجرا شود. زیرساخت‌ها برای اجرای نسخه الکترونیک نواقصی داشتند که ما اعلام کردیم که همه زیرساخت‌ها برای اجرای نسخه الکترونیک فراهم نیست که منجر به زحمت برای مردم و جامعه پزشکی می‌شود که همین اتفاق هم رخ داد.

وی افزود: با همه این تفاسیر رویکرد سازمان نظام پزشکی مثبت و تعاملی بود. در عین حال معتقدیم که زیرساخت‌ها برای امنیت کار فراهم نیست. به عنوان مثال سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح که بحث‌های امنیتی برایشان مهم است، هنوز نسخه الکترونیک را اجرایی نکردند و این به خوبی نشان می‌دهد که امنیت نسخه الکترونیک به صورت ۱۰۰ درصد تامین نشده و این دغدغه سازمان نظام پزشکی هم هست که امنیت و بحث‌های اخلاقی در نسخه الکترونیک باید رعایت شود.

رئیس زاده با بیان اینکه بحث امضای الکترونیک بر عهده سازمان نظام پزشکی است گفت: با تلاش‌هایی که انجام شد سازمان برنامه و بودجه، بودجه‌ای را برای این کار به سازمان نظام پزشکی اختصاص دادند و مجلس هم همکاری کردند تا تکلیفی که برعهده سازمان نظام پزشکی در زمینه اجرای امضای الکترونیک است، انجام شود، بودجه حداقلی را که به میزان ۸۰ میلیارد تومان است که امیدواریم به تایید شورای نگهبان هم برسد اختصاص دادند و سازمان نظام پزشکی در سال آینده این کار را اجرایی می‌کند. اجرای امضای الکترونیک تا حد زیادی بحث امنیت نسخه الکترونیک را تامین ‌می‌کند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص سرانجام شهید خدمت شدن شهدای سلامت در کرونا گفت: بیش از ۲۰۰ شهید در حوزه شهدای مدافع سلامت داریم که بالای ۶۰ درصد آنها مربوط به پزشکان بوده است که نشان می‌دهد همکاران ما با تمام توان در مقابله با این بیماری حضور داشتند و آمار شهدای ما در این دوران بیش از سه برابر شهدای مربوط به این حوزه در دفاع مقدس بود. در این زمینه جلسه‌ای با رییس بنیاد شهید داشتیم و قرار شد که کارگروه مشترکی تشکیل و شهدایی که باید ثبت شوند، اقداماتش انجام شود. پیگیریم تا مدافعین سلامتی که در عرصه میدان شهید شدند، به عنوان شهید ثبت شوند

وی در خصوص نحوه فعالیت بیمارستان‌های خصوصی در نوروز اظهار کرد: مراکز، مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌های خصوصی در موج ششم تعامل و همکاری خوب و مثبتی داشتند. بیش از ۱۱۵ هزار مطب خصوصی در کشور داریم که نقش خوبی را ایفا کردند. اگر هم خدایی نکرده مشکل ایجاد شده یا موج ادامه یابد، حتما باز هم نقش‌شان را ایفا می‌کنند. 

رئیس زاده در خصوص وضعیت رزیدنت‌ها گفت: بحث دستیاران موضوعی مهم است. امسال میزان قابل توجهی از ظرفیت‌های دستیاری مختلف در رشته‌های مختلف پر نشد که نشان می‌دهد تمایل همکاران ما برای ورود به این عرصه کم شده و هم موضوع انصراف‌ها را داریم. مهمتر از همه اینها امید باید به جامعه رزیدنتی ما بازگردد. نباید ناامیدی را ترویج کرد.وقتی اعلام می‌شود که متخصص ما فرار مالیاتی دارد و … رزیدنت دچار ناامیدی می‌شود و می‌گوید جامعه درباره من این قضاوت را انجام می‌دهد. در حالی که دارد شدیدترین بار روانی و جسمی را برای خدمت به مردم تحمل می‌کند آن هم با حداقل شرایط زندگی.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: یکی از مسائل مهم رزیدنت‌ها، بحث‌های معیشتی آنهاست. هیچ کجای دنیا سراغ نداریم که ۱۵۰۰۰ نیرو با حقوق زیر حداقل‌های حقوق قانون کار خدمت ارائه دهند اما در کشور ما دارند خدمت ارائه می‌کنند. مجلس و سازمان برنامه و بودجه می توانند تسهیلات وام قرض الحسنه به این عزیزان ارائه دهند. حل مشکلات معیشتی این افراد گام اول است و همچنین حل موارد آموزشی و کشک‌ها و حفظ شان رزیدنت‌ها گام هایی است که در این زمینه باید برداشته است.

وی در خصوص رابطه بین بیمار و پزشک افزود: نظر ما این است که رابطه بین پزشک و بیمار باید رابطه حکیم با بیمار باشد، شاه کلید این موضوع هم حذف مناسبات مالی بین بیمار و پزشک است. آرزوی ما این است که پزشک هیچگونه ارتباط مالی با بیمار نداشته باشد. وقتی سازمان های مسئول وظیفه خود را انجام ندهند، همکار ما برای سرپا ماندن مطبش باید دست و پا بزند و این رابطه بین بیمار و پزشک مخدوش می‌شود. آرزوی ما این است که با فراغ بال از موضوعات مالی، به مردم خدمت کنیم. نکته بسیار مهمی که در امروز کشورمان وجود دارد، این است که هرکجا می‌خواهند از جامعه پزشکی صحبت کنند، تکالیف جامعه پزشکی را مطرح می‌کنند، اما یک مورد مثال بیاورید که یک نفر در خارج از جامعه پزشکی کسی حق و حقوق پزشکان را هم مدنظر قرار دهد.

رئیس زاده اضافه کرد: در همین بودجه سنواتی از نصب کارتخوان تا دادن مالیات و … صحبت می‌کنند، اما یک بند درباره تسهیلات برای جوانان جامعه پزشکی وجود ندارد. بیش از آنکه به حق و شان جامعه پزشکی بپردازند، به تکالیف جامعه پزشکی می‌پردازند. البته که تکالیف باید گفته شود، اما به حق و حقوق پزشکان هم بپردازیم. در کشور هیچ گروهی امروزه دچار فرسودگی شغلی نشدند. دو سال وسط میدان هستند. یکبار هم باید به این موضوعات بپردازیم. اینکه زبانی بگوییم که جامعه پزشکی فداکاری کردند و از طرفی هزار ایراد روی آنها بگذاریم، انصاف نیست.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: اگر ما صنف هستیم چرا نباید مانند سایر صنف‌ها حق تعرفه‌گذاری برای خودمان داشته باشیم؟. حتی بیمار متمکنی که بیمه هم برایش موضوع نیست و به ما مراجعه می‌کند از همین فرد هم اجازه نداریم که قیمت تمام شده خدمات را دریافت کنیم. بالای ۳۰۰ هزار مراجعه به این شکل به صورت سالانه در کشور داریم. اعلام می‌کنیم که قیمت تمام شده خدمت‌مان Aتومان است، اما می‌گویند یک دوم A را بگیر. اگر ما صنف هستیم باید مانند سایر مشاغل هم تعرفه‌مان را تعیین کنیم. نمی‌شود که زمانیکه بحث حق و حقوق می‌شود ما را گوشه رینگ می‌برند و وقتی بحث تکالیف می‌شود، همه به این تکالیف جامعه پزشکی می‌پردازند.

وی در خصوص مالیات و فرار مالیاتی پزشکان نیز گفت: بحث فرار مالیاتی پزشکان نادرست است و از جمله ظلم‌هایی است که به جامعه پزشکی می‌شود. زیرا کسی آمار دقیقی از میزان درآمدهای جامعه پزشکی ندارد. اگر کسی آمار دارد، آن را ارائه دهد. برخی دوستان در برهه‌ای با یک ضرب و تقسیم بسیار نادرست محاسبه و اعدادی را اعلام کردند که باید در پیشگاه خدا پاسخگو باشند. گفته می شود که ۱۵۰ هزار پزشک در کشور داریم عدد نادرستی است. دوستانی که این اعداد را مطرح می‌کنند، حتی لحاظ نکردند که ۱۵ هزار نفر از این افراد رزیدنت هستند و دارند درس می خوانند و ۱۰ هزار نفر فوت شدند، نزدیک به همین میزان خارج از کشور هستند و تعداد زیادی از آنها اصلا کار پزشکی انجام نمی‌دهند.

رئیس زاده اضافه کرد: مسلما جامعه پزشکی یکی از مرتب‌ترین و منظم‌ترین اقشار در پرداخت مالیاتی است. زیرا هر پزشکی که در هر مرکزی کار می‌کند ماهیانه ۱۰ درصد علی‌الحساب به سازمان امور مالیاتی می‌رود تا حساب و کتاب کنند؛ در کدام صنف این شدت و حدت وجود دارد؟. پزشکان در کشورند و به کجا فرار کرده اند؟. اگر هم اماری از بحث فرار مالیاتی جود داشته باشد بسیار اندک است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: در بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، مطب‌ها و … کارتخوان وجود دارد. موارد تخلف در جامعه پزشکی را به خلاف برجسته کرده و فشار وارد می‌کنند. باید درباره همه اقشار این دقت نظر وجود داشته باشد. اگر جامعه پزشکی باید کارتخوان داشته باشند، مصوب کنید که همه اقشار کارتخوان داشته باشند. مطب ها کمتر از یک سوم ارائه دهنده خدمت از سوی جامعه پزشکی هستند و از آن یک سوم هم درصد اندکی تخلف می‌کنند. جامعه پزشکی اعم از دندان پزشک، آزمایشگاه و … چه گناهی کردند که شب و روز در بوق و کرنا می‌کنند که جامعه پزشکی کارتخوان ندارد. آیا در سایر اقشار نیست؟. پزشکان نسبت به سایر اقشار نه تنها فرار مالیاتی ندارند، بلکه در مباحث مالیاتی نسبت به پزشکان بسیار ظلم می‌شود. البته ما پیگیر شفاف سازی هم هستیم و پیگیریم تا بحث‌های مالیاتی در حوزه پزشکی شفاف شده و هم جلو ظلم به همکاران گرفته شود و هم از اندک تخلفات جلوگیری شود.

وی در خصوص تعرفه‌های پزشکی سال آینده اظهار کرد: شعار محوری ما در زمینه تعرفه قیمت واقعی برای خدمت واقعی است. اگر این دو کلمه محقق شود، به نفع کشور است.

رئیس زاده در خصوص مالیات پزشکانی که در مناطق محروم خدمت می‌دهند گفت: دوستانی که در مناطق محروم خدمات طرح ارائه می‌دهند، به شدت دچار مشکل هستند که ما کارگروه ویژه ای را برای بررسی این کار ایجاد کردیم. انتظار ما این بود که مجلس برای مسائل معیشتی و مسکن و خودرو و … تسهیلات ارزان قیمت قرار دهند که پیگیریم. در زمینه سقف کارانه آنها هم وزارت بهداشت در حال پیگیری است و سهم آنها باید برداشته شود. در بحث مالیات هم انتظار داشتیم تسهیلاتی به آنها ارائه شود تا ماندگاری آنها در مناطق محروم بیشتر شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص اینکه آیا پزشکان در شرکت‌های داروسازی سهام دار شده اند و این موضوع زمینه ساز تعارض منافع شده است گفت: تعهد پزشکی جزو اصول فعالیت‌های عرصه بهداشت و درمان است و سازمان نظام پزشکی با هر گونه بی اخلاقی برخورد خواهد کرد ولی در این رابطه تا کنون آمار یا گزارش خاصی ارائه نشده است. البته در حوزه تعهد حرفه ای هم پیگیر هستیم.

وی در خصوص نحوه فعالیت  مراکز خصوصی و پزشکان متخصص در ایام نوروز افزود: جامعه پزشکی شاید تنها قشری است که در ایام تعطیل و غیر تعطیل و … بیشترین حضور را در ارائه خدمات دارند. خود من متخصص جراحی عروق هستم و در ایام نوروز هشت روز کشیک بوده و باید آنکال باشند. همه همکاران ما در دسترس هستند و کشیک دارند. البته قطعا اختلالاتی در این ایام نسبت به سایر ایام سال وجود دارد، اما جامعه پزشکی در دسترس هستند. البته با توجه به کاهش مراجعه، بخش ها ادغام می شوند اما خدمت تعطیل نمی شود. 

به گزارش ایسنا رئیس زاده در پایان در خصوص بحث مهاجرت پزشکان نیز گفت: هر نیرویی که از کشور در هر رشته ای که خارج می شود، خسارت جبران ناپذیری برای کشور است و اگر این نیرو مورد نیاز کشور باشد، ضربه مهاجرتش به کشور سنگین‌تر است. آمار درخواست گوداستندینگ در حال افزایش است اما به این معنا نیست که هرکس که این مدرک را از ما دریافت می کند موفق به خروج از کشور می شود. ما باید امید را در دل همکاران پزشک زنده نگه داریم و در این صورت قطعا مهاجرت نخواهند کرد. جاذبه های اقتصادی پزشکی هم در کشورهای همسایه ما بسیار زیاد است.

1 دیدگاه ها
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز نشانه گذاری شده اند