عوارض مصرف بی رویه دارو از زبان دکتر حسین مردانی”

جناب آقای دکتر حسین مردانی معاونت آموزشی نظام پزشکی شهرکرد و
داروساز و کارشناس معاونت غذا و دارو در خصوص عوارض مصرف بی رویه دارو اظهار داشتند :

متاسفانه فرهنگ صحیح مصرف دارو بین مردم جامعه رایج نیست به طوری که بسیاری از افراد داروهای مصرفی خود را به دیگران توصیه می‌کنند.

ایشان افزودند : در حال حاضر بیشترین مصرف خودسرانه دارو مربوط به مسکن ها و آنتی بیوتیک ها می باشد که علاوه بر عوارض زیاد ، از جانب جامعه جدی گرفته نمی شود.

دکتر مردانی اضافه کردند : مشکلات گوارشی به خصوص خونریزی گوارشی از شایعترین عوارض مصرف خودسرانه و بی رویه مسکن ها (ضد دردها )می باشد.
کارشناس امور دارویی معاونت غذا و دارو گفت: همچنین مهمترین عارضه مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها ،مقاومت میکروبی و عارضه شایع دیگر آن از بین بردن باکتریهای مفید بدن است.
دکتر مردانی یادآور شد : دهان ،روده و چند قسمت دیگر بدن حاوی باکتری های مفید برای کمک به اعمال بدن است ،از جمله باکتری های روده در جذب مواد غذایی و املاح موثر است.
وی با بیان اینکه باکتری‌های مفید که به اصطلاح به آنها فلور نرمال بدن گفته می‌شود از فعالیت‌ عوامل پاتوژن (بیماریزا) مانند باکتریها، قارچ ها و … جلوگیری می‌کنند گفت : مصرف خودسرانه و بی رویه آنتی بیوتیک ها سبب از بین رفتن باکتری های مفید بدن به دنبال آن فعالیتهای عوامل پاتوژن ایجاد بیماری می‌شود.
دکتر مردانی تاکید کرد : موضوع قابل اهمیت در مصرف آنتی بیوتیک ها، تجویز از سوی پزشک ، مصرف سر ساعت و تا انتها ی دارو ها می باشد، چنان که به وفور مشاهده شده بیمار بعد از چند روز مصرف و رفع علائم بیماری به صورت خودسرانه اقدام به قطع دارو می کند ، در صورتی که دوران درمان داروهای آنتی بیوتیک بین ۷ تا ۱۰ روز است.
دکتر مردانی یکی از علتهای مصرف خودسرانه دارو را سهل الوصول و در دسترس بودن آن برای مردم عنوان و خاطرنشان کرد : اکثر آنتی بیوتیک ها و مسکن ها در لیست داروهایOTC ( داروهای بدون نسخه) قرار ندارد ، از این رو بهتر از قیمت دارو واقعی و البته صددرصد تحت پیش پوشش بیمه پایه قرار بگیرد.

سازمان نظام پزشکی شهرکرد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز نشانه گذاری شده اند