“دهم مارس،روز جهانی کلیه”

روز جهانی کلیه (سال ۲۰۲۲ ) به عنوان سال بهداشت و سلامت کلیه برای همگان

🌹🌹دهم مارس،روز جهانی کلیه گرامی باد

هدف روز جهانی کلیه:
هدف اصلی روز جهانی کلیه بیان اهمیت سلامت کلیه‌هایمان است. با تاکید بر اینکه دیابت و مشکلات فشار خون عوامل خطر کلیدی برای بیماری مزمن کلیه (CKD) هستند.


غربالگری منظم همه بیماران مبتلا به دیابت و فشار خون را تشویق کنید.

چگونه کلیه خود را سالم نگه داریم؟
ورزش های منظم و رژیم غذایی سالم کلیدهای سالم نگه داشتن کلیه شما هستند. کارهای دیگری نیز وجود دارد که باید انجام دهیم تا کلیه های خود را سالم نگه داریم. در اینجا لیستی از بایدها و نبایدها وجود دارد که به شما کمک می کند کلیه های خود را سالم نگه دارید و عملکرد طبیعی بدن را حفظ کنید.
سیگار کشیدن را ترک کن:
سیگار احتمال ابتلا به بیماری های کلیوی را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد. می تواند جریان خون به کلیه ها را کاهش دهد، به همین دلیل روند طبیعی اندام به طور موثر انجام نمی شود. در ابتدا، ممکن است موقتی باشد، اما بعداً به یک مشکل دائمی در طول عمر تبدیل می شود.
از داروهای بدون نسخه خودداری کنید:
داروهای رایج بدون نسخه مانند مسکن ها در صورت مصرف مکرر می توانند به کلیه های شما آسیب برسانند. اگر کلیه‌های سالمی دارید می‌توانید مصرف کنید و اغلب آنها را مصرف کنید، اما اگر از درد طولانی مدت در هر قسمتی از بدن خود رنج می‌برید، باید برای درمان دائمی به پزشک مراجعه کنید و به این داروها وابسته نباشید.
مایعات فراوان بنوشید:
آب و سایر مایعات به پاکسازی سدیم، اوره و سموم از کلیه ها کمک می کند و به سلامت آنها کمک می کند. با این حال، مصرف بیش از حد مایعات می تواند عوارض جانبی نامطلوبی بر عملکرد کلیه های شما داشته باشد. مقدار مایعات یا آب به عوامل مختلفی مانند جنسیت، کار، فعالیت و غیره بستگی دارد.
فشار خون خود را کنترل کنید:
خوب، معمولاً مشخص است که فشار خون بالا به طور مستقیم با حملات قلبی و سکته مرتبط است، اما این نیز درست است که فشار خون بالا می‌تواند به آسیب کلیه نیز منجر شود. فشار خون طبیعی ۱۲۰/۸۰ است و موارد فوق می تواند نشانه ای از خطر باشد. اگر از بیماری های مزمن دیگری مانند دیابت یا بیماری های قلبی عروقی رنج می برید، باید فشار خون بالا را جدی بگیرید. در صورت احساس هر گونه ناراحتی در کلیه ها باید با پزشک کلیه مشورت کنید.
کاهش مصرف نمک:
میانگین مصرف نمک ۵ تا ۶ گرم در روز است که حدود یک قاشق چایخوری است. کاهش مصرف نمک می تواند به کنترل وزن کمک کند و همچنین به فرار بیماری های کلیوی کمک کند. خوردن غذاهای تازه و خانگی کلید کنترل مصرف نمک است. غذای فرآوری شده می تواند منجر به دریافت نمک بیشتر از آنچه در واقع توصیه می شود، شود، که می تواند برای کلیه ها خطرناک باشد.

سازمان نظام پزشکی شهرکرد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز نشانه گذاری شده اند